Neúspěšný státník – jak jsme ztratili Sobotku

V předčasných volbách v roce 2013 získala ČSSD pod vedením Bohuslava Sobotky 22,45 % hlasů. Po 4 letech úřadování v koalici s hnutím ANO a lidovci získala sociální demokracie o 15 % hlasů méně. Proč se ČSSD ve volbách takto propadla i přes mnohé úspěchy vlády?

Článek je dostupný v předplatitelské verzi k poslechu.

Babiš faktor

Hlavní důvod pro špatný výsledek ČSSD ve volbách byla antikampaň minulého, a možná budoucího koaličního partnera ČSSD, hnutí ANO. Sobotka se během vládní krize na konci mandátu minulé vlády jako jeden z mála postavil silně proti Andreji Babišovi, jehož kauza spojná s údajným zneužíváním dotací EU se právě rozjížděla. Právě kvůli tomuto Sobotka Babiše z vlády vyhodil, a Babiš, s podporou prezidenta, tohoto využil k pošpinění bývalého lídra ČSSD.

Z již znepokojivých 13 % se sociální demokracie dostala až na historické minimum 7 % hlavně kvůli kauze lithium. V té Babiš obvinil Sobotkovu vládu z toho, že tím, že jeho vláda s firmou ‚European Metal Holdings Ltd‘ společné memorandum, které umožňovalo firmě na Cínovci, kde se nachází pravděpodobně největší ložiska lithia v Evropě, provádět u provádět až do roku 2025 výzkumné práce. Babiš tento krok ve své předvolební kampani ostře zkritizoval, a voličům předkládal jako příklad toho, že vláda místo toho, aby vytěžením lithia nějak prospěla Česku umožní zahraničním společnostem zásoby využít.

Necharismačnost

Sobotka, jako vystudovaný právník, je pro mnoho lidí, zvláště v tradičně levicových oblastech, kvůli svému na první pohled nevýraznému charakteru a necharismatičnosti, osoba, která těmto nerozvinutým oblastem tradičně se zaměřujícím na těžký průmysl nijak neprozpívá. A proto budou spíše volit charismatického Andreje Babiše, jehož sliby jsou pro obyvatele těchto oblastí mnohem více hmatatelné než řeči intelektuála a právníka z Prahy. Zvláště, když všechny neúspěchy připisuje sociální demokracii, a zlepšení životní úrovně v těchto oblastech si připisuje sobě. Je to o to paradoxnější, že Sobotka udělal pro tyto nerozvinuté oblasti z českých premiérů pravděpodobně nejvíce.

Radikální křídla strany

ČSSD, jako každá demokratická strana, má mnoho různorodých směrů. V ČSSD je však mnohdy populárnější poněkud radikálnější křídlo, vedené především dosti výrazným Milan Chovancem, bývalým a možná budoucím ministrem vnitra. A podporovatelé tohoto poněkud radikálního směru v sociální demokracii dosti možná stranu kvůli umírněnému Sobotkovi přestali podporovat.

‚Pořád jsou to levičáci‘

To, že sociální demokracie pod Sobotkou do určité míry ztratila podporu části voličů z industriálních oblastí a zároveň část voličů méně umírněných ve svých politických názorech by sociální demokracie nějak přežila. Její hlavní problém je však ten, že pro velkou část levicově smýšlejících voličů nejen v industriálních oblastech, ale i v městech s vysokým standardem života jsou v české politické scéně lepší alternativy. V české intelektuální společnosti je nadále levicová politika spojována s extrémní diktaturou, kterou byl komunismus v Československu. Proto je těžké, aby byla ČSSD v těchto kruzích, například v Praze, populární. Bohuslav Sobotka se o zlepšení image ČSSD snažil, ale nepovedlo se mu to, a při tom ztratil podporu tradičních voličských základen sociální demokracie

Nepopulární rozhodnutí

Sobotkova vláda schválila zákony, jako kuřácký zákon nebo EET, které jsou, stejně jako momentálně ČSSD, vnímány špatně nejen v intelekuálních kruzích, ale i v oblastech s nízkým standartem života. Například dělník pracující v ocelárně v Ostravě si nyní nemůže po práci dojít na pivko a cigaretu, protože se v hospodách již kouřit nesmí. A liberální Pražan si řekne, že zákaz užívaní návykových látek v prosterech určených ke konzumaci potravin je potlačování práv a svobod občana. A to, že po zákazu kouření v restauracích klesl počet infarktů o 13%, nikoho nezajímá.

Článek je dostupný v předplatitelské verzi k poslechu.

Označeno , , , , ,

29 thoughts on “Neúspěšný státník – jak jsme ztratili Sobotku

 1. Pan Sobotka je slušný člověk. My chceme tzv. „charismaticke“ politiky. Takové, co lžou, kradou a mluví sprosté. Tyto vlastnosti pan Sobotka opravdu nemá!

    -  
 2. Moc dobře víme proč ČSSD dostala o 15 % méně hlasů, stačila jedna desirformace, a lživé zpráva před volbami.

    -  
  1. Přesně tak. A o lithiu ticho po pěšině. Snad to lidem dojde, o co tu běží ve skutečnosti.

     -  
  2. no tak, je sice pravda že pan sobotka byl slušnej.. ale že v ničem nejel.. tak toho bych si moc jistej zas nebyl..

     -  
  3. taky nejsu volič ČSSD na p. Bureše asi máme stejný názor.. ale jinak si nemyslím že zrovna p. Sobotka krom toho že vypadá a chová se jako slušnej člověk, tak nemusí mít čisté ruce..

     -  
  4. btw. premiérský plat není tak malý nato aby se mu nemohla zvýšit životní úroveň a on nemusel bydlet v paneláku..

     -  
  5. Demokracie nezná nic lepšího než dvě základní strany, vlevo a vpravo. My, jako občané si je máme hlídat. Jestli je ale budeme jen osocovat a hledat stále něco nového, tak tu máme Babiše jak vyšitého.

     -  
   1. ještě tu jsou piráti 🙂

      -  
   2. já babiše nevolil 😉

      -  
   3. a fakt nevěřím že p. Sobotoka bydlel za svého mandátu v politice v paneláku 😉

      -  
   4. přesně napsané.

      -  
  6. To je právě ono, kam piráti vlastne patří? Než si každé svoje rozhodnutí všichni odsouhlasit, může být pozdě. Třeba jak rozhodovali o panu Michálkovi.Sledovala jsem ho, mluvil k věci, ale teď ho není nikde vidět.

     -  
   1. liberalní pravice.. nebo spíš střed…

      -  
   2. Ale jo, pořád lepší než ANO nebo SPD, to musím uznat. Budeme si držet palce

      -  
 3. To nebyla jen dezinformace a lživé zprávy před volbami! To byla destruktivní činnost Babiše ve vládě po celé její období! ČSSD a KDU-ČSL nedokázaly se bráni tomu aby veškeré úspěchy vlády si nepřipisoval jen Babiš na své triko. A lidé mu to uvěřili. I dnes před komunálkami jezdí a slibuje kde co. Opět na to nebudou peníze a on je zázračně nakonec opět najde!Stejný Babiš, stejná taktika …………..

    -  
 4. Voliči Českého Spolku Silně Dementních otevřeli oči a procitli ze sna o úspěších soc.dem.

    -  
 5. Poděkujte Zemanovi a Babišovi kam vás dostali !!!!!!!!!!! Jejich odporné chování a drzost , neváhali uplatnit na Sobotku !!!!!!!!!

    -  
 6. Nezapomenu nikdy, jak dal na prdel sprostému jednani prezidenta Burana . Nemusim jiste upresnovat, o co slo.

    -  
 7. Škoda že odešel je to slušný člověk

    -  
 8. SLUŠNÝ ČLOVĚK A POLITIK PŘEJI HODNĚ ÚSPĚCHŮ V ŽIVOTĚ

    -  
 9. To ze dávají vinu panu premiérovi i je mnohost hledej za v d um Zemana,s Napíšeme a pučisty Zimová,Těch Hašek a jiní ….pan pr d more Sobotka byl a zůstaň e n d hl e psí člověk v ČSSD kdyby stál u při něm byla by CSSD jinde !! Je mi lito ze v celé není právě pan Sobotka moc schází všestranné zatím se ti hemží jen lidmi toužících moci

    -  
  1. Nejsem nalevo a nikdy bych socany nevolil, ale o Sobotkovi asi máte pravdu, myslím si totéž.

     -  
  2. Ani já nejsem nalevo. Vždycky jsem volila ODS, ale po jejich pomalém odklaneni od EU, mi zbyla jen TOP 09.

     -  
 10. Stačí porovnat miliardy pana Babiše a třeba to, jak pan Sobotka bydlí někde v paneláku ve Vyškově. A to nejsem volič ČSSD!

    -  
 11. i volič se můžeš chovat rozumně pokud bude volit starce nad hrobem (zeman) tak logicky jako volič dopadne špatně…

    -  
 12. Propadla se prtože byl Sobotka označen za vítače migrantů…

    -  
 13. Sobotka prostě není populista a je , na rozdíl od stvůr jako je foldyna a jemu podobní, demokrat. To se nyní v českém zblblém státě moc nenosí a určitě se s tím nevyhrávaj volby. Je ho škoda. Byl to evropskej politik.

    -  

Komentáře jsou uzavřeny.